Poděbrady

Lázeňské město Poděbrady můžete navštívit, vydáte-li se z Prahy na východ po dálnici D11, po 50 km, nebo na mapě podél Labe až k soutoku s řekou Cidlinou. Právě v polabské nížině v okrese Nymburk se v nadmořské výšce 185 m. n. m toto město rozkládá. Celé Poděbrady jsou tvořeny centrem a dalšími osmi přilehlými vesnicemi, které se již nyní staly městskými částmi.

Historie města Poděbrady

Zdejší osídlení je zde prokázáno už od mladší doby kamenné, ale město jako takové si na svůj vznik muselo počkat až do roku 1224, kdy zde vznikl důležitý přechod přes Labe a místní hrad, který byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Ten je nyní dominantou celého města. Právě na tomto zámku se podle některých historiků narodil český král Jiří z Poděbrad, který se tak stal nejslavnější osobou Poděbradska. Od 17. století je pak město známé svými lázněmi a léčivými prameny, z nichž poslední byl objeven v roce 1905 při hledání pitné vody na nádvoří zámku.

Současné Poděbrady

Dnešní Poděbrady jsou chloubou lidí z širokého okolí. Překrásné lázně, udržovaný komplex městských parků s lázeňskou kolonádou, bohaté hotelové, restaurační a obchodní zázemí i neustálý kulturní a společenský život, to jsou Poděbrady, které pozná každý, kdo do města zavítá. Příroda lužních lesů a polabských nížin se výborně hodí ke sportovním i rekreačním aktivitám.

Lázně Poděbrady

Vznikly již v 17. století, kdy lidé objevili první zdejší pramen železité vody, jež se ihned zařadila k nejlepším vodám v širokém okolí. Při dalším průzkumu a hledání pitné vody pro místní zámek byl v roce 1905 objeven další minerální pramen, v dnešní době zvaný Poděbradka, který zanedlouho proslul díky svým léčivým účinkům a jedinečnému složení vody. Již o tři roky později v Poděbradech začali první návštěvníci využívat lázeňských zařízení a prvních uhličitých koupelí.

Lázně Poděbrady se specializují na léčbu srdečních chorob, kardiovaskulárního systému a výrazně přispívají k léčbě diabetu. Většina procedur a pití zdejší vody, známé Poděbradky, má však pozitivní vliv na fungování celého organismu. Specialitou zdejších lázní je uhličitá koupel, která díky chemickému působení CO2 blahodárně působí na rozšíření periferních cév. Nechte i Vy Poděbrady, aby se staly městem Vašeho srdce. Léčebný pramen Poděbradka je zaveden přímo do hotelu a využívá se jak ke koupelím,tak i k pitné kúře. 

Všechny zde dostupné lázeňské procedury můžete absolvovat přímo ve Spa Hotelu Felicitas. Právě zde máte jedinečnou možnost využít balneorehabilitačního centra, které nabízí nejen lázeňské koupele, masáže a lymfodrenáže, ale nabízíme také pomoc při léčbě nemocí pohybového aparátu pomocí speciálních léčebných přístrojů či rašelinových a parafínových zábalů.

Ke zlepšení zdravotního stavu však nestačí samotné lázeňské procedury. Výrazně k němu přispívá i zdejší prostředí. Celé lázeňské centrum je skryto v rozsáhlých lázeňských parcích, které jsou doplněny překrásnou lázeňskou kolonádou. Ke klidnému pobytu pak patří i překrásná příroda kolem Poděbrad a široká škála možností provozování rekreačních aktivit. Namátkou můžeme jmenovat výlety po okolí na kole či in-line bruslích, jízdu na koni nebo hraní golfu, na zdejším 18ti-jamkovém golfovém hřišti.

Kultura v Poděbradech

PROGRAM v PDF: listopad a prosinec 2018

TOP AKCE: 

Neděle 11. 11. - SVATOMARTINSKÉ TRHY (10:00-18:00 hod) - 1. nádvoří zámku - v 11:00 hod příjezd sv. Martina; v 11:11 hod. otevření Svatomartinského vína; 14:00-18:00 hod. cimbálová muzika Réva 
 
Neděle 2. 12. - ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍCH STROMŮ - 15:00 hod tradiční živý betlém na Jiřího náměstí; 17:00 hod rozsvícení vánočního stromu na Jiřího náměstí; 18:00 hod rozsvícení vánočního stromu na Žižkově
 
Neděle 16. 12. - KBB NADĚLUJE: Sv. MIKULÁŠ S MICHALEM MALÁTNÝM (v 19:00 hod) - Vánoční koncert Kolínského Big Bandu a jeho hvězdného hosta. Před více než 20 lety Michal Malátný se svou tehdy ještě ne tolik známou kapelou Chinaski poprvé vystoupil v poděbradské garáži Baru pod Zámkem. Nyní se do Poděbrad vrací coby megastar českého šoubyznysu jako host Kolínského big bandu, aby se vám představil v žánru nikoliv jemu neznámém. 
 
Pondělí 31. 12. - PŮLNOČNÍ OHŇOSTROJ NA KOLONÁDĚ
 
Úterý 1. 1. 2019 - NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ (v 17:00 hod) - Labské nábřeží